2010. január 20., szerda

Man shopping

A KARA csoport előadása. Tánc és gesztus szinház 50 percben.

Eötvös 10, Budapest, 1067, Eötvös utca 10.
Január 27. szerda, 21. 00

"Egy tucat fiatal keresi a kérdéseit a kész válaszokhoz és közben a következő párbeszéd zajlik a háttérben.

Dr. Ranschburg: A férfi szerepe a társadalomban sokkal bizonytalanabb, mint a nőé, blablabla...

A férfi: Hm.

Dr. Ranschburg: Sokkal amorfabb, sokkal nehezebben megragadható, mint a nőé, mert a női szerep biológiai alapú szerep. A nõ az, aki gyereket szül. Ez megváltoztathatatlan és ez egy biológiai alapú kreativitás. Blablabla…

A férfi: Na.

Dr. Ranschburg: A férfi a külvilágban folytatott kreativitással próbálja kompenzálni azt a kreativitást, amit a nõ természettől fogva adottan produkál. A lényege ennek az, hogy a nõ szerepe eleve adott, a férfi elkezd magának keresni valamit, ami csak az övé...Bla.

A férfi: Hova a picsába tettem a kotont?

Dr. Ranschburg: ... e viselkedési forma az óvás, a harc, a küzdelem, a biztonság nyújtása.

A férfi: Hm. Na. Itt van.

Dr. Ranschburg:…Az egész óriási játszmának évezredek óta a döntő oka, hogy a férfi minél előkelőbb helyet foglaljon el abban a rangsorban. Melynek alapján a nõ választ. És egyszer csak megjelenik ezeken a színtereken a nõ, ami nagyon komoly zavarokat okozhat…

A férfi: ...

Dr. Ranschburg: A nő őrzi vezetői pozícióját, most is õ szüli a gyereket, ráadásul még meg is keresi azt a pénzt, amiből eltartja.

A férfi: ...

És megint a férfi, de rohadt hosszú szünet után: De akkor mire kellek én?

Csak attól érdekes, ami a háttérben zajlik, hogy azt mindig később reagáljuk le. Tizen-huszonévesekkel keresem együtt a kérdéseket a kész válaszokhoz."

rendező:

Gyevi-Bíró Eszter


A Gyros trilógia újabb része

Gyros - galacsin

Szereplők:

Bíró Éva Gabriella
Mándly Mónika
Regényi Júlia

Rendezőasszisztens: Kovács Dániel
Rendező: Hodászi Ádám

Eötvös 10, Budapest, 1067, Eötvös utca 10.
Január 31. vasárnap, 19. 30


"Rosencrantz és Guildenstern két nő. Vagy három. Hívatták őket. Feladatuk van és a rendelkezésükre áll hozzá két név. Nem mennek vele sehová. Mégis rengeteg dolog történik. Shakespeare Hamletje, Beckett Godotja, bármi. Valójában nincs más, csak a fej vagy írás. Az idő. De az idő galacsinná van gyúrva, benne a történet, az identitás."

Csongor és Tünde

A Kolibri Pince és a KIMI előadása

Író: Vörösmarty Mihály
Rendező: Perényi Balázs
Zene: Kovács Áron

Szereplők:
Mirigy, Éj - Tóth József
Csongor - Kulcsár Balázs
Tünde - Menczel Andrea
Balga - Kosznovszky Márton
Ilma - Hajdú Rozália
Kurrah, Kalmár - Mendler András
Berreh, Fejedelem - Raubinek Lili
Duzzog, Tudós - Sütő András
Rókalány, Ledér, Álomalak - Kőszegi Mária

Kolibri Pince, Budapest, 1062, Andrássy út 77.
Január 26. kedd, 19. 00

"Vörösmarty Mihály Csongor és Tündéje egy ifjú költő drámája, a lázadó fiatalok megalkuvást nem ismerő igazságkeresésével megírt remekmű. Keményen fogalmaz, nagyon éles élethelyzetekről: barátságról, szerelemről, testi vágyról, árulásról, hűségről, megcsalásról, szakításról, kiábrándultságról, életundorról, halálvágyról, megnyugvásról, elfogadásról, boldogságról. Ezek a szituációk a társukat kereső fiatalok meghatározó élményei. Még a legszimbolikusabb elemekben is mélyen ismerős életérzésekre ismerhet egy világot faggató fiatalember. Húsbavágó problémákról, krízisekről szól páratlan színpadi és nyelvi költészettel és ellenállhatatlan humorral. A Csongor és Tünde sodró cselekményű dráma; az erősen húzott, de át nem írt szöveget egy lendülettel, szünet nélkül, másfél órában játsszuk el. Az előadásban huszonéves színészek, Csongor és Tünde kortársai, szembesülnek a felnőttvilágot megtestesítő Miriggyel, Éj asszonyával."

Mágnáscsárdás

A Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Kar előadása.
Jelenetek a Mágnás Miska és a Csárdáskirálynő cimű operettekből.

Rendezőtanár: Znamenák István, Mohácsi János
Osztályvezető tanár: Mohácsi János

Szereplők:
Béli Ádám, Boros Anna, Decsi Edit, Formán Bálint, Juhász István, Lovas Rozi, Kárpáti Pál, Keresztény Tamás, Kővágó Veronika, Lábodi Ádám, Molnár Zsolt, Páll Mónika, Porogi Ádám, Váncsa Gábor

Merlin, Budapest, 1052, Gerlóczy utca 4.
Január 25. (hétfő), 19. 00

"A csárdáskirálynő - a csárdáskirálynő. A Mágnás Miska viszont a Mágnás Miska. A részletekben pedig lakik valaki. Mind, mind a boldogságot, hajnali szurokpillangót hajszoljuk a röpke földi létben, a Kaposvári Egyetem földhözragadt kis színészhallgatói ellenben énekelni fognak e két operettből, ahogyan kifér és amennyire telik."

Csehov tömöritve a kaposvári egyetemistáktól

Csehov.zip
A Kaposvári Egyetem Művészeti Fősikolai kar előadásában.

Osztályvezető tanár: Mohácsi János
Rendezőtanár: Anger Zsolt, Bal József

Szereplők:
Béli Ádám
Boros Anna
Lovas Rozi
Páll Mónika
Kárpáti Pál
Keresztény Tamás
Decsi Edit
Lábodi Ádám
Kővágó Veronika
Porogi Ádám
Formán Bálint
Váncsa Gábor
Juhász István
Molnár Zsolt

Merlin
- Budapest,
1052, Gerlóczy u. 4.
Január 24. (vasárnap) 19:00

Harmadéves színészhallgatók megfejtési kísérletei Csehov.zip tömörítésben.
Csehov hősei beszélnek, de keveset tesznek. Sokat beszélnek, még többet beszélgetnek, de ritkán arról, amire gondolnak. Mindez az író szerint "hallatlan mulatságos". Hogy van ez?
Kik ezek a figurák, milyenek ezek az emberek, akik "fürdenek" az ilyen helyzetekben?
Mi a különbség a "beszélni" és a "nem tud nem beszélni" között?

2010. január 4., hétfő

Interjú a Mandragóra Társulattal


Hogy jött létre a társulat? Kik csatlakozhattak a csoporthoz?
Erdős Emese: 2003-ban jött létre a csapat, először KILOGALO néven. Aztán változtatni kellett, mert sokan nem értették. Ez az első előadásunkról kapta a nevét, ahol ló végződésű szavakat kerestünk. És így jött ez a név. Előtte volt egy csapat, Minden jó, ha vége névvel, mikor ez felbomlott, páran elmentek és akik megmaradtunk, azokkal csináltuk a Kilogalo-t. Hozzánk kerültek tanítványok a Bródy Imre Gimnáziumból, Pesti Barnabásból és baráti körökből.

Szóval nem színészek, hanem olyan emberek, akik színjátszással foglalkoztak?
E.E.: Nem volt feltétel, de végül így alakult.

Mi volt a célotok, mikor elkezdtetek dolgozni?
E.E.: Színházi munkát akartunk. És mivel még barátok is vagyunk, ezért még könnyebb.

Jelentkezhetnek még a társulatba?
E.E.: Minden évben van egy fix darab, ami zártkörű, csak a társulattal csináljuk. Általában azért nem hirdetünk felvételt, mert nincsen biztos talapzatunk, biztos helyünk.

Hogy kerültél közel a színházhoz? Miért kezdtél társulatvezetéssel foglalkozni?
E. E.: A Bródy Imre Gimnáziumba jártam, művészeti fakultációra. Ott volt színjátszó kör, oda jártam. Érettségi után visszamentem tanítani, mint drámatanár. Ekkor kezdett érdekelni az effajta munka.

Hogy készültök egy darabra?
E.E.:A lány árnyákban úgy készült, hogy eleinte szokásos gyakorlatokat, pókfocit, koncentrációs játékokat, mozgásgyakorlatokat csináltunk. 2 hónapig tartott ez, majd a darab kapcsán a 30-as évekkel kezdtünk foglalkozni. Filmeket néztünk. A zenészekkel kezdtünk improvizálni, egyszer a zene, egyszer a színészek irányítottak. Majd lassan beszivárgott a darab. A jelenetek 80%-a úgy alakult ki, hogy a szereplők kaptak egy irányvonalat, pár mondatot, de a többit maguk tették mellé. És együtt rendeztük meg.

Minden előadásban élőzene van?
E.E.: Nem mindegyikben, de az utolsó kettőben igen. Ez leköveti és irányítja is a darabot (Lány árnyékban). Én nem játszom hangszeren, de szeretem a zenét. És van egy fiú, akivel együtt dolgozunk már évek óta, és vele közösen csináltuk meg. Volt előre megbeszélt anyag, amit én vittem anyag és a zenészek saját műveik is. A Kétségbe vonvá-hoz Berta Balázs írta a zenét. Ez egy koncepció és segíti a színészeket.

Te is mint színész és rendező is részt veszel a társulati munkában, nálad hogy kezdődött ?
Mondok Péter: Ahogy Emese mesélte az elején, 2002 körül indult a társulat. Ezekben az években sok volt a dolgom és sehogy sem fért össze a sok dolog együtt. Főiskola, munka, tanítás, társulatvezetés, rendezés. Akkor túlméreteztem az energiáimat, mint csoportvezető. Elkezdtünk egy Marquez darabon dolgozni, aminek a színészek nem látták a végét, csak én. Ekkor mondta Emese, hogy megpróbálná vezetni a társulatot. Ez jó volt, mert nekem nem fűlött hozzá a fogam, de neki igen és ez jó is volt. Akkor vettük fel a Mandragóra nevet.

Ez tudatos névválasztás volt?
Mondok Péter: Kutattunk sokat, hogy jó nevet találjunk, ami tényleg passzolhat hozzánk. Valószínűleg abból is eredeztethető, hogy mikor felmerült ez a név, elkezdtünk kutakodni. Ez egy ember formájú gyökér, az akasztott emberek sírja alatt nőtt, és gyógyító hatása van. De ugyanakkor mérgező is nagyobb adagban. Ez a kettősség is olyan dolog, ami jellemző ránk. Bár mi nem feltétlenül terápiarendszerben próbálunk dolgozni, de ez egyben egy baráti társaság is. Szinte mindenki több funkciót tölt be. A technikai részből is mindenki kiveszi a részét.

Régen az R-Klub volt a játszóhelyetek, most az Eötvös10-ben vagytok.
M.P.: Igen, nemrég jöttünk át ide. Itt két terem is van. A kamaraterem 100 férőhelyes, a nagy színházterem 170-200 körül. Mi mindig kamera előadásokat terveztünk, ezért az R-klubot is nagyon szerettük.

A Kétségbe vonva előadás műfaját kihallgatás drámaként adtátok meg. Mit jelent ez?
M.P.: A darab a rendőrségen játszódik, gyermekgyilkosságról szól. Középpontban két nyomozó áll szemben egy ügyvéddel, aki egy köztiszteletben álló személy. Megtalálja a holttestet és gyanúba keveredik.. Mindenbe bele lehet kötni, amit ő mond. Aki vezeti a nyomozást, a barátja. Így egy másik kötelék is összeköti őket. Először egy laza beszélgetés a darab, ami szép lassan átmegy egy kihallgatásba. Bejön az ügyvég felesége, aki még inkább gyanúba keveri az ügyvédet. Szép lassan épül fel a történet. Érdekes színfolt, hogy egy vetítés történik a darab közben. Van egy csattanó a végén, ami még fordulatosabbá teszi az egészet. Hogy mi a vége, arról most nem akarok beszélni.

Milyen közönséget céloztok meg ezekkel a darabokkal?
M.P.: Én azt gondolom, hogy bárkit. Nagyon szeretem a krimit, de ez ma sajnos kihaló műfaj és átmentek a thriller műfajába. De ez már nem ugyanaz. Ez szerintem nagy hiányosság, hiszen ez egy olyan agymozgató, kreatív műfaj, ami a 10 évesektől a 90 évesekig mindenkinek szólhat és érdekes lehet.

Sokan hiszik h ez félelmetes darab lesz, krimi műfaja miatt, hogy ülnek be a nézők? Mit várnak?
E.E.:Nem hiszem hogy félnek. Mást várnak, vagyis másra számítanak, mint, amit végül látnak a színpadon.

Mik a terveitek 2010-ben?
M.P.: Elkezdünk kísérletezni egy vígjátékkal, egy klasszikus mesét (ami egyelőre titok) dolgozunk fel . És az Öltöző című darabot felújítjuk, és kibővítjük. Fantasztikus munka lesz, nagyon nehéz, de nagyon izgalmas. Erre az alapzó próbák már elkezdődtek.

Sok sikert kívánunk hozzá!